Co je třeba zařídit před cestou?

Rozhodli jste se vyrazit – dovolená, výlet, expedice… – ať už tomu říkáte jakkoli, rozhodnutí je jen začátek. Samozřejmě je možnost nasednout na první letadlo a letět kamkoli s ručníkem a opalovacím krémem zabaleným v příručním baťůžku, ale trochu vhodnější bude první vymyslet kam, co se tam dá vidět, co se tam dá dělat a jak se na to nachystat. Takže i mé rozhodnutí projet jižní Asii a Oceánii doprovází spousta zařizování ohledně:
výběru destinací
víza
očkování
pojištění
vybavení

Chystáte se na podobný výlet? Pak se Vám možná moje zkušenosti budou hodit 🙂

 

Začít můžeme sociálním a zdravotním pojištěním v ČR:

  • zdravotní je NUTNÉ platit, pokud neplánujete v zahraničí strávit víc než 6 měsíců.
    Pokud dopředu víte, že v zahraničí budete alespoň 6 měsíců a 1 den a máte cestovní pojištění, je možné se z platby pojištění odhlásit – stačí to oznámit na pojišťovně.
    Pokud strávíte mimo ČR kratší dobu, je nutné pojištění platit v minimální výši 1485,- Kč měsíčně a to vždy do 8. dne následujícího měsíce
  • sociální (důchodové) pojištění se platit NEMUSÍ.
    Abyste dostali důchod, je důležité mít odpracovaných 35 let, ale nemusí to být v kuse. Tzn. že i když pojištění v průběhu roční cesty neodvádíte, nic se nestane.
    Pojištění je možno si platit dobrovolně v minimální výši 1977,- Kč měsíčně (a tím pádem střádat měsíce), ale dobrovolný doplatek můžete udělat kdykoli – i když se v roce 2168 (s neustále zvyšujícími požadavky na důchodový věk) dostanu k okýnku na sociálce a tam mi řeknou že mi chybí 3 měsíce, můžu to doplatit na místě.